W okolicy
Centrum Ziemi Kłodzkiej stanowi Kotlina Kłodzka otoczona przez pasma górskie. Są to od północy Góry Sowie (Wielka Sowa 1015m n.p.m.) i Góry Bardzkie (Kłodzka Góra 765m n.p.m.). Od Zachodu – Góry Stołowe (Strzeliniec Wielki 919m n.p.m.). Natomiast od południowego zachodu Góry Bystrzyckie (Jagodna 977m n.p.m.) i częściowo Góry Orlickie (Orlica 1084m n.p.m.). Od południowego wschodu otoczona jest Masywem Śnieżnika z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej – Śnieżnikiem 1426m n.p.m. i Górami Bialskimi (Postawna 1117m n.p.m.). Od północnego wschodu zamykają ją Góry Złote (Smrek 1109m n.p.m.).
Źródło: DOT Wrocław
Wydzielone obszary chronionego krajobrazu oraz rezerwaty przyrody, w większości są udostępnione turystom. Góry stołowe i Park Narodowy Gór Stołowych , z jego licznymi atrakcjami: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Wielkie Torfowisko Batorowskie, Niknąca Łąka, Skalne Grzyby, Białe Skały, Radkowskie Skały, Szosa Stu Zakrętów, Skałki Łężyckie, Kamień Popielny, Nad Pośną, Pasterska Góra i Rogowa Kopa. A po stronie czeskiej Skały Adrszpasko-Cieplickie i Broumowskie Ściany. Masyw Śnieżnika i Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Rezerwat przyrody „Śnieżnik Kłodzki”, Rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”, Rezerwat „Jaskinia Niedźwiedzia”. Góry Sowie i Park Krajobrazowy Gór Sowich, Rezerwat Góra Chojna, Rezerwat Bukowa Kalenica. Góry Bardzkie i Rezerwat przyrody „Cisy”, Rezerwat przyrody „Cisowa Góra”. Góry Bialskie i Puszcza „Śnieżnej Białki”, Rezerwat „Nowa Morawa”. Góry Bystrzyckie i Rezerwat torfowiskowy „Torfowisko pod Zieleńcem”
Źródło: DOT Wrocław
Ile kilogramów złota ofiarowano na wyprawę Kolumba? Jak Wit Stwosz stracił cały swój majątek mając udziały w kopalni złota w Złotym Stoku? Dlaczego Napoleon Bonaparte nie nał się arszeniku? NA te i inne pytania można uzyskać odpowiedź zwiedzając jedyną w Polsce Kopalnię Złota w Złotym Stoku, obiektu o ponad tysiącletniej tradycji wydobycia i przeróbki złota. Trasa o długości 1,5 km wiedzie dwoma chodnikami starej kopalni. Sztolnia Gertruda – część muzealna z tajemniczym chodnikiem śmierci, skarbcem, piecem do wytopu złota, mapami górniczymi i dokuczliwym Szarym Gnomem. Sztolnia Czarna z unikatowym Podziemnym Wodospadem, ręcznie kutymi chodnikami i na koniec zwiedzanie atrakcyjną przejażdżką, podziemnym, pomarańczowym tramwajem czynią, iż turyści chętnie wracają w to miejsce i polecają je znajomym. Przy kopalni funkcjonuje Muzeum Minerałów oraz jedyne w Polsce Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli ciekawy zbiór BHP-owskich tabliczek. Najciekawszymi atrakcjami są podziemny spływ łodzią, płukanie złota, wybijanie monety, odlewanie sztabek, szukanie diamentów czt też wspinaczka po ściance alpinistycznej. Zwiedzanie ekstremalne zatopionych sztolni oraz z fabułą, gdy paintball-owe, dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Źródło: DOT Wrocław
Twierdza Srebrna Góra to jeden z najciekawszych zabytków militarnych Dolnego Śląska. Ogromna twierdza jest unikalnym przykładem XVIII w. fortyfikacji górskiej. W swojej historii twierdza nigdy nie była zdobyta, w opowieściach uzyskała miano śląskiego Gibraltaru.
Fortyfikacja została wzniesiona na rozkaz Fryderyka II Wielkiego – Króla Prus. Zadaniem obiektu było kontrolowanie Przełęczy Srebrnej i wzmocnienie linii obronnej umocnień przedgórza sudeckiego przed zagrożeniem od strony wojsk austriackich. Twierdza Srebrna Góra została uznana za pomnik historii (jednej z 25 w Polsce). Twierdza ta jest jedyną twierdzą górską na terenie Polski. Jest to także największa budowla forteczna w Europie z najwyższym bastionem basztowym – Donżonem. Dodatkowe atrakcje poza zwiedzaniem fortu: spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego, pokaz strzelania z karabinu skałkowego, wynajem kazamat i dziedzińca twierdzy pod różnego rodzaje spotkania, imprezy, organizowanie ognisk. Najważniejsze imprezy na twierdzy: 1-go maja – Majówka Srebrnogórska, czerwiec – Święto Twierdzy, inscenizacja bitwy z okresu napoleońskiego, wrzesień – Festiwal Podróżników „3 żywioły”.
Źródło: DOT Wrocław
Kłodzko jest jednym z najstarszych miast na Dolnym Śląsku, położonym w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej nad Nysą Kłodzką wraz z jej dopływami. Piękne krajobrazy, skaliste zbocza gór, lasy, rwące potoki, a pośrodku nich niewielkie urokliwe miasteczko – jedyne takie miejsce dla osób ceniących ciszę, spokój, pragnących oderwać się od zgiełku wielkich metropolii. Kłodzko jest również jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało w 1275 roku, a jego największy rozkwit przypadł na XVI wiek. Zostało zbudowane przez trze narody: Polaków, Czechów i Niemców, czego wpływy kulturalne widoczne są do dnia dzisiejszego. Kłodzko to jednak nie tylko zabytki i liczne pamiątki architektury. To również piękna starówka, ciasne uliczki rynku i zielone bulwary. Tp wreszcie wspaniałe szlaki turystyczne, trasy rowerowe i stoki narciarskie. Otoczenie Gór Stołowych z przepięknym Szczelińcem Wielkim, stoki w Jamrozowej Polanie, Zieleńcu i Czarnej Górze, przepiękna panorama widokiem na Kotlinę Kłodzką to prawdziwy rarytas dla zwolenników aktywnego wypoczynku i miłośników przyrody.
Jedną z największych atrakcji miasta jest górująca nad nim Twierdza, znajdująca się na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Góra Forteczną. Pochodząca z czasów XVII i XVIII wieku fortyfikacja miejska zajmuje obszar o powierzchni ponad 30 ha. Powstała na miejscu pradawnego grodu, który znajdował się na trasie szlaku kupieckiego, będącego częścią słynnego Bursztynowego Szlaku.
Źródło: DOT Wrocław
Siedzibą Muzeum Papiernictwa jest wzniesiony w 1605 roku młyn papierniczy. Bogactwa dusznickich papierników pochodzące z wyrobu papieru, były przez wieki przeznaczane na unowocześnianie i upiększanie młyna, dzięki czemu budynek stał się jednym z najcenniejszych obiektów przemysłowych w Europie. Oryginalnie zdobiona elewacja, kryty gontem dach z wolutowym szczytem oraz pawilon wejściowy w kształcie wieży to charakterystyczne cechy budynku, przyciągające swym pięknem każdego roku dziesiątki tysięcy zwiedzających. Muzealne wystawy prezentują historię papiernictwa i drukarstwa. Można tu obejrzeć narzędzia służące do wytwarzania papieru z filigranami oraz arkusze ze znakami wodnymi, jedną z największych w Europie kolekcję aparatów do badania właściwości papieru, urządzenia papiernicze, drukarskie i introligatorskie z różnych epok. Muzeum słynie z pokazów czerpania papieru prowadzonych wg wywodzącej się jeszcze ze średniowiecza technologii, kultywowanej w dusznickim młynie papierniczym od przeszło czterech stuleci. Zwiedzający mogą uczestniczyć w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane własnoręcznie arkusze będą niepowtarzalna pamiątką z pobytu w historycznym młynie papierniczym.
Źródło: DOT Wocław
Polanica Zdrój słynie z przepięknego Parku Zdrojowego, z palmami, egzotycznymi gatunkami drzew, podświetlaną fontanną i licznymi źródłami wód mineralnych, promenadą z licznymi kawiarniami oraz licznymi alejkami spacerowymi. To jeden z najcenniejszych zbytków Polanicy. Napotkamy tu liczne pomniki przyrody i rzadkie gatunki drzew oraz pomniki Adama Mickiewicza i niedźwiedzia polarnego – ulubione miejsce zabaw dzieci, powstałe w 1910 r. dla zaznaczenia granicy lądolodu skandynawskiego. Park szachowy, w którym szachiści nie będą się nudzić. Można tu stoczyć prawdziwą wojnę na ogromnym polu szachowym, gdzie figury są wielkości człowieka. Park Zdrojowy sprzyja zarówno romantycznym spacerom, jak też aktywnemu wypoczynkowi: biegi i alejki do Nordic Walking.
Wody mineralne i ich lecznicze właściwości to oferta dla wszystkich, którzy przyjeżdżają tu po zdrowie i po urodę, leczą skutecznie swoje dolegliwości i nabierają nowych sił witalnych. Historia lecznictwa uzdrowiskowego sięga XIII wieku. W Polanicy Zdroju leczymy choroby kardiologiczne, nadciśnienie, choroby układu trawiennego i narządów ruchu. Polanica Zdrój to najbardziej popularne kłodzkie uzdrowisko, słynne ze źródła Wielkiej Pieniawy. Stąd pochodzi popularna woda mineralna „Staropolanka”.
Pijalnia wód wzniesiona została w latach 1911-13 jako obiekt sanatoryjny w stylu klasycystyczno-secesyjnym. Obiekt połączony jest z dobudowanym w roku 1925 Teatrem Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej. W pijalni można zaopatrzyć się w jedną z wód zdrojowych dobraną stosownie do potrzeb organizmu. Są dwa źródła wody: „Wielka Pieniawa” i „Józef”.
Czynna codziennie w godz.7.00 – 20.00 w sezonie letnim,
w sezonie zimowym w godz.7.00 – 18.00